Zdravé koření s významnými benefity pro tělo

09.12.2021

Skořice je malý zázrak. Pravidelná konzumace skořice zrychluje metabolismus a pomáhá tak s hubnutím. Oblíbené koření nejenom krásně voní, ale má především úžasné léčivé schopnosti. S čím vám může pomoci? A proč ji konzumovat ráno? 

Zdravotní benefity skořice

Skořice obsahuje látku cinnamaldehyd, která je zodpovědná za většinu léčivých účinků. Celkově toto koření zlepšuje trávení a zmírňuje trávící problémy, reguluje hladinu cukru v krvi, působí jako silný antioxidant, takže zpomaluje stárnutí organismu, zlepšuje kognitivní funkce a paměť, brání množení bakterií a virů, zlepšuje funkci orgánů a zabraňuje onemocnění srdce.

Skořice obsahuje látky s protizánětlivým účinkem a její konzumace může být vhodnou prevencí proti vzniku autoimunitních onemocnění. Navíc, pravidelná konzumace skořice zrychluje metabolismus a pomáhá tak s hubnutím.

Dva druhy skořice - pravá vs. falešná skořice

Pravá skořice, které se budeme v následujícím článku detailně věnovat, je díky svému původu označována jako cejlonská skořice.

Vedlejší účinky skořice

Skořice obvykle nezpůsobuje žádné závažné vedlejší účinky. Může však podráždit ústa a rty či kůži. Také lidé s problémy s játry by měli konzumaci probrat se svým lékařem, příliš vysoký příjem tohoto koření totiž může způsobit toxicitu. Jelikož snižuje hladinu cukru v krvi, pozor by si měli dávat i pacienti s diabetem.

Co je to kumarin a proč je škodlivý?

Kumarin je jedovatá látka, která se nachází primárně v čínské skořici.

Pravá skořice kumarin obsahuje sice také v minimálním množství a to cca 300 mg v 1 kg skořice, u čínské skořice je obsah až desetinásobně vyšší.

Ve větším množství je kumarin toxický a může poškodit játra. Jeho denní příjem by neměl překročit 0,1 mg na 1 kg tělesné váhy.

Dále může kumarin reagovat s různými léky (např. aspirin, ibuprofen, warfarin a další) a vyvolat zdravotní komplikace.

Kumarin obsahují i běžné potraviny jako mrkev, petržel, celer, pastiňák, tabák, vanilka, jahody, meruňky a řada bylin (tomka vonná, koriandr, lékořice, andělika, mařinka, komonice atd.).

Lžička skořice ráno

Polykání samotného prášku není moc lákavá představa, ale nebojte, skořici můžete přidat kamkoli. Pokud chcete podpořit hubnutí, zamíchejte ji do půllitru vody a vypijte na lačný žaludek. Dáváte-li si kávu nebo čaj, prášek nápoje skvěle zpestří. Skvělá je také do smoothie, ovesné kaše, v jogurtu s ovocem nebo nasypaná na nakrájených jablkách.

Bezpečné užívání a dávkování

S konzumací pravé cejlonské skořice nejsou spojené vedlejší účinky. U čínské je třeba být opatrný kvůli několikanásobně vyššímu obsahu jedovaté látky kumarin.

Vzhledem k tomu, že u levnější skořice není často znám nejen původ, ale ani obsah kumarinu, je doporučeno konzumovat maximálně 1 lžičku skořice denně.

Má protizánětlivé, antimykotické a antibakteriální účinky

Skořice má silné protizánětlivé účinky, pomáhá tělu zbavit se infekcí a udržet zdravé buňky, podporuje vylučování odpadních látek z těla ven a účastní se obnovení poškozených tkání.

Konzumací skořice lze zmírnit projevy vzniklého zánětu v těle.

Patří mezi silné antioxidanty

Zkoumají se také antioxidační účinky skořice. Pravá skořice obsahuje antioxidant epikatechin, který se nachází v borůvkách, tmavé čokoládě a červeném víně. Tato látka má velký význam, protože chrání tělo před oxidačním stresem. Skořice je lepší antioxidant než oregano a česnek.

Podporuje léčbu vážných onemocnění

Souvislost byla také nalezená při léčbě HIV díky obsahu látek zvaných flavonoidy, které virus blokují před napadením zdravých buněk.

Zkoumá se také vliv má skořice na léčbu roztroušené sklerózy a rakoviny.

Vědecké studie ukazují, že skořice brání růstu nádorových buněk. Skořice rovněž oddaluje projevy Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby.

Snižuje hladinu cukru a cholesterolu

Vědci například prokázali prospěšný vliv skořice u cukrovky, jelikož snižuje hladinu cukru v krvi a zvyšuje citlivost na inzulin, hormonu odpovědného za transport krevního cukru z cév do buněk.

Částečně je dokonce skořice schopna napodobit a plnit funkce inzulinu. Podobné je to s regulací cholesterolu.


Potenciál skořice se zdá být ohromný. Důležité však je vybrat si pravou skořici.

Sice si připlatíte, ale falešná skořice takové léčivé účinky prostě nemá. Ideální je mletá skořice, která se hodí do celé řady jídel, přidávat si ji můžete také do snídaňových jídel, jako jsou müsli, kaše, smoothie apod.

Skořice neobsahuje téměř žádné kalorie, jídlům dodá sladší chuť, příjemné aroma a navíc má antioxidační účinky.


Čtěte také:

Protein patří mezi základní stavební kameny v těle. Tvoří stavební bloky orgánů, kůže, hormonů a všeho ostatního důležitého v organismu. Právě z tohoto důvodu byste měli konzumovat potraviny s vysokým obsahem proteinů.

Nejlepší spalovače tuků. Mají smysl? Jaký je nejlepší a která látka v něm nesmí chybět? Jak poznám, že funguje?
Spalovače tuků je oblíbený doplněk při redukci váhy. Možná ale nevíte, jak fungují a na to se podíváme v dnešním článku, kde vám i doporučíme ty nejlepší suplementy a prozradíme, jakou roli hrají při hubnutí.

Vláčný, lahodný, a hlavně jednoduchý recept na voňavý banánový chlebík, který si určitě zamilujete. Banana bread je vynikající k snídani, svačině, ale i jako rychlý dezert pro návštěvu.