Čarovná moc koření

10.12.2021

Koření a jeho účinky

Koření je velmi důležitou součástí pokrmů, protože jim dodává charakteristickou chuť a vůni. Ale nejen to! Koření má také své léčebné účinky, které podporují naše tělesné i duševní zdraví. Vůně koření se už odpradávna používá také v aromaterapii. Koření zpestřuje jednotvárnou stravu a zvyšuje chuť k vydatnějšímu příjmu potravy: už jen vůně dobře kořeněného pokrmu vyvolává sekreci trávicích šťáv, a tak zrychluje proces trávení a vstřebávání látek z potravy.

Základní druhy koření

Koření jako pepř, paprika, hořčice a zázvor uvolňují více slin, které rovněž urychlují proces trávení.

Bazalka: působí hlavně na nervový systém a také na soustředění, používá se také při bolestech v krku, hlavy a při zažívacích potížích. Ovlivňuje činnost hladkého svalstva, povzbuzuje činnost trávicích orgánů a celkově zlepšuje metabolismus. Má i dezinfekční a antibiotické účinky.

Fenykl: podporuje zažívání a také působí při nadýmání nebo zácpě. Používá se proti celulitidě a nadváze a je výborný na osvěžení dechu.

Hřebíček: má antiseptické, dezinfekční a místně znecitlivující účinky, je uklidňující na žaludek a také má výrazně zklidňující účinky na bolesti zubů.

Kmín: usnadňuje zažívání a zmírňuje křeče ve střevech a také menstruační bolesti a obecně podporuje chuť k jídlu.

Koriandr: působí blahodárně na psychiku, má uvolňující a dezinfekční účinky, pomáhá rozpouštět hleny, mírní křeče a podporuje chuť k jídlu. Používá se také na kožní vředy.

Majoránka: je vynikající jak na vaření, tak v podobě čaje. Používá se proti nespavosti a také má protizánětlivé účinky při kašli a zánětu průdušek. V podobě čaje výrazně tlumí menstruační bolesti.

Pepř: je močopudný, urychluje vylučování toxických látek a podporuje chuť k jídlu. Příznivě působí také na činnost srdce a pohlavních orgánů a pomáhá snižovat horečku.

Petržel: čistí krev, je vynikající na zažívání, upravuje menstruační cyklus a pokud se žvýká čerstvá, působí proti zápachu z úst. Je také důležitá pro dobrý stav zraku, sliznic, pokožky, nehtů, vlasů, kostí a krve.

Saturejka: napomáhá proti nadýmání, podporuje zažívání a zastavuje průjem. Léčí záněty žaludku a tenkého střeva.

Skořice: zvýrazňuje chuť jídel a nápojů, je to přírodní antiseptikum, podporuje krevní oběh a zažívání a potvrzeny byly i její antidiabetické účinky. Působí též preventivně proti rakovině.

Šalvěj: stimuluje zažívání, zmírňuje křeče, snižuje pocení a tvorbu slin, zastavuje průjem a má desinfekční účinky. Ve vysokých dávkách však působí toxicky.

Tymián: je vhodný při depresích, působí proti nadýmání a křečích, má velice dobré antiseptické účinky a při rozprášení ve vzduchu zamezuje šíření infekčních chorob. Je účinný také proti bakteriím, plísním, střevním prvokům a parazitům.

Zázvor: o zázvoru se tvrdí, že je silné afrodiziakum, je hojně užíván v čínském lékařství, dodává energii, podporuje chuť k jídlu, je vynikající při nachlazení a nevolnosti.

🎄❄️🎀🎁 https://1url.cz/@DarkyProTebeMamuTatuDedu


Protein patří mezi základní stavební kameny v těle. Tvoří stavební bloky orgánů, kůže, hormonů a všeho ostatního důležitého v organismu. Právě z tohoto důvodu byste měli konzumovat potraviny s vysokým obsahem proteinů.

Nejlepší spalovače tuků. Mají smysl? Jaký je nejlepší a která látka v něm nesmí chybět? Jak poznám, že funguje?
Spalovače tuků je oblíbený doplněk při redukci váhy. Možná ale nevíte, jak fungují a na to se podíváme v dnešním článku, kde vám i doporučíme ty nejlepší suplementy a prozradíme, jakou roli hrají při hubnutí.